FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania
Czy mocznik to inaczej Adblue ?
Adblue jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Verband der Automobilindustrie i oznacza wodny roztwór mocznika o stężeniu 32,5%. Jest wiele firm które oferują ten produkt pod inną nazwą handlową, jak np. NOxy.
Czy istnieją inne stężenia mocznika wykorzystywanego w systemach redukcji NOx ?
Tak, w aplikacjach morskich jest wykorzystywany głównie mocznik o stężeniu 40%.
W jakiej temperaturze przechowywać mocznik ?
Temperatura zamarzania to około -11 °C. Należy go chronić przed światłem słonecznym i temperaturami powyżej 30°C.
Czy potrzeba specjalnych zezwoleń na używanie systemów SCR ?
Ponieważ nie są to substancje niebezpieczne ani toksyczne nie potrzeba zezwoleń, jeżeli używamy mocznika 32,5% lub 40%.
Jakie jest zużycie mocznika ?
W większości przypadków zarówno dla silników prądotwórczych jak i tych pracujących jako jednostki napędowe możemy przyjąć, że zużycie to odpowiada około 10% wartości zużycia paliwa. A więc dla silnika spalającego 100 l paliwa na dobę zużycie mocznika wyniesie 10 l.
Jak często należy serwisować system SCR ?
Nasze systemy serwisujemy co rok. W przypadku silników z wysoką emisją pyłu należy kontrolować przeciwciśnienie spalin, pozwoli nam to na ocenę czy wkłady katalityczne wymagają czyszczenia. Obserwacja poziomu redukcji NOx pozwala na ocenę starzenia się wkładów katalitycznych.
Czy są części systemów SCR które podlegają zużyciu ?
Wkłady katalityczne znajdujące się w reaktorze mają gwarancję 16000 godzin pracy. Z praktyki wiemy, że wymiana ich powinna następować co około 4-5 lat.
Czy utrzymam gwarancję na swój silnik przy instalacji SCR lub DPF ?
Tak, gwarancja jest zwykle utrzymywana, ponieważ SCR lub DPF nie wpływa bezpośrednio na pracę silnika, jeśli utrzymywane jest dopuszczalne przeciwciśnienie spalin. Nasze systemy są projektowane z dużą dbałością, aby nie przekraczać tego parametru.
Czy jeden układ SCR lub DPF może obsługiwać dwa silniki naraz ?
Pod względem technicznym jest możliwe, jednak finansowo nie jest to zwykle opłacalne.
Gdzie należy najlepiej zamontować reaktor SCR ?
Zwykle reaktory montujemy jak najbliżej silnika, np. przed tłumikiem na dachu kontenera. W przypadku retrofitów gdy temperatura spalin jest wystarczająco wysoka reaktor SCR można zainstalować za tłumikiem.
Czy układ SCR musi być zaizolowany termicznie ?
Tak. Pozwala to utrzymać minimalną temperaturę spalin niezbędną do zajścia reakcji redukcej tlenki azotu.
Czy jest możliwa instalacja systemu oczyszczania spalin w warunkach atmosferycznych ?
Tak. Należy wtedy wykonać izolację ze stali nierdzewnej.
Czy układ SCR obniża moc silnika spalinowego ?
Nie. Układ SCR powinien być tak zaprojektowany, aby maksymalne przeciwciśnienie spalin dla danego silnika nie zostało przekroczone a tym samym moc silnika nie została obniżona.
Czy wkłady katalityczne są drogie ?
W zależności od wykorzystywanej technologii substratu i składu katalizatora ceny mogą się znacząco różnić. Obecnie najdroższe są katalizatory na substracie metalowym z pokryciem metali szlachetnych. W przypadku układów SCR używane przez nas wkłady katalityczne wykorzystują porowaty nośnik dwutlenku tytanu (TiO2), materiał, na którym znajdują się aktywne katalitycznie składniki w postaci pięciotlenku wanadu (V2O5) i trójtlenku wolframu (WO3). Cena wkładów katalitycznych dla silnika diesla o mocy 1000-1500 kW gdzie redukcja NOx ma wynosić około 90% waha się od 10 000 do 17 000 EUR.
Czy dodatkowy system w układzie wydechowym nie szkodzi silnikowi ?
Nie, ponieważ systemy oczyszczania spalin nie przekraczają dopuszczalnego przez producenta silnika poziomu przeciwciśnienia spalin.
Jakie są wymagania odnośnie zasilania układu SCR ?
Układ SCR jest zasilany 1-fazowo 230VAC. Kabel zasilający system to min 3x4mm2 a zabezpieczenie prądowe to max 16A.
Czy instalacja układu oczyszczania spalin do silnika z homologacją Stage IIIA lub niższą, pozwala na podwyższenie standardu na Stage V ?
Aby silnik posiadał standard Stage V należy go poddać homologacji na stanowisku testowym według rozporządzenia EU. Sama instalacja systemu oczyszczania spalin bez homologacji jest oczywiście możliwa, ale nie jest jednoznaczna z uzyskaniem standardu Stage V dla silnika.
Jak wygląda procedura homologacji silnika na Stage V ?
Po zaprojektowaniu odpowiedniego systemu oczyszczania spalin, najczęściej składającego się z katalizatorów i filtrów DOC-DPF i SCR, przeprowadzane są badania silnika na stanowisku testowym a następnie wykonywana jest procedura potwierdzenia zgodności przez ciało certyfikujące.
Czy instalacja układu SCR dla silnika morskiego IMO Tier II pozwala uzyskać IMO Tier III ?
Aby uzyskać IMO Tier III należy przeprowadzić homologacje na stanowisku testowym według schematu A, lub na statku według schematu B. Schemat B jest jednak dużo bardziej skomplikowany i jest opłacalny tylko dla silników dużej mocy dla których testy według schematu A są nieopłacalne.
Czy instalacja systemu SCR dla statków pracujących w sektorze norweskim pomaga obniżyć podatek od NOx ?
Tak, w takim przypadku wystarczy instalacja systemu SCR na statku bez wcześniejszej homologacji na stanowisku testowym. Badania dla sektora norweskiego wykonują autoryzowane przez Norwegian Maritime Authority podmioty.
Skontaktuj się
Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania.
Kontakt
-
Bruzdowa 106a/13
02-991 Warszawa
woj. mazowieckie
Polska -
+48 506 508 330
+48 600 501 050 -
info@ecoexhaust.eu